Tanımak Bir Ömür Sürer...

Pedagoji Nedir?

İnceleme alanı çocuklar olan; çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimleri için araştırma yapan bilim dalına pedagoji denir. Pedagoji kavramının içine çocukların fiziksel, sosyal, duygusal, zihinsel gibi gelişim alanları girdiği gibi bu konuda çocuklara model niteliği taşıyan aileleri de dahil olmaktadır. Yani pedagoji bütüncül bir kavram olup hem aile hem de çocuk psikolojisi alanını içinde barındırır. Özetle pedagoji bir başka anlamda çocuk ve aile psikolojisi konusunda bir kapsayıcı nitelik taşır.

Pedagog kavramı ülkemizde her ne kadar çocuk eğitimi anlamında tekelleşmiş bir kavram olsa da yeni dünya düzeni sonrasında bu kavram artık çocuk ve aile psikolojisi ile ilgilenen ruh sağlığı uzmanları tarafından da kullanılmaktadır. Çocuk merkezli aile danışmanlığı hizmeti ne ise, pedagoji ve bu alanda çalışan pedagog kavramı da bu niteliği taşır haldedir. Zira ülkemizde son pedagoji eğitimi veren fakülte 1980 lerde son mezunlarını vermesi ile pedagog kavramı biçim değiştirmesi gereken bir kavram haline gelmiştir.

Pedagoji, psikolojisinin bir alt bilim dalı olarak düşünüldüğünde aşağıdaki alanlarda hizmet vermektedir.
1- Akademik Eğitim:
2- Zeka Seviyelerinden Kaynaklı Uyum Becerileri
3- Öğrenme Problemleri
4- Aile Danışmanlığı
5- Denetim ve Eğitim

Merkezimiz uzmanları, sizlere pedagojik danışmanlık kavramını çocuk, yetişkin ve  aile psikolojisi konusu ile bir arada hizmet vermektedir.

Pedagojik Danışmanlık Nedir? Ne Kazandırır?

Pedagojik Danışmanlık, sağlıklı bir neslin ilk adımı olan bebek ve çocukların kişilik gelişimi için günümüz standartlarında herhangi bir soruna bağlı olmadan bilinçli ve öğrenmeye açık aileler tarafından tercih edilen bir hizmettir. Pedagojik danışmanlık ile çocuklarınızın tüm gelişim alanlarını ve kapsayıcı bir ebeveyn modelini tercih edebilir, çocuk ve aile danışmanlığı kavramına bir arada adım atarak içsel iyi oluş halinize adım atabilirsiniz.