Neydim? Nasıl Yapacağım?...

Anne Babalık dünyanın en zor mesleklerinden biri ve sorumluluklar doğru yerde ve doğru zamanda yerine getirildiğinde son derece eğlenceli. Tüm bunlarla nöroloji ve psikoloji temel bilgileri olmadan "sıradan" ve "ebeveyn yararını düşündüren" çocuk yetiştirme tutumlar ile yetişenler,  haliyle bildiklerini aktarır... Yapılan hataların geri dönüşümünün olmadığı bu yöntem geri dönülmesi zor yaşantılar ile çocukların hayatlarında iz bırakır, ebeveynin suçluluk hislerini yükseltir.

Ebeveynler kendi anne ve babalarında gördükleri çocuk yetiştirme davranışlarının etkisinde kalarak çocuklarına kişilik kazandırmaya çalışmakta ve bu konularda uzman yardımı alamamaktalar. Ebeveyn Danışmanlığı ve Anne baba Okulu bu ihtiyaçtan yola çıkarak anne ve babalara çocuk yetiştirme sanatı hakkında bilgi vermektedir.

Anne-Baba Okulu;
♣ Anne-babaların çocuklarına karşı olumlu tutum ve davranışlar geliştirmesine yardımcı olmak,
♣ Anne ve babalara çocukları ile nasıl sağlıklı bir iletişim kurabileceklerini anlatmak,
♣ Çocuğun gelişme süreci içindeki değişimlerine ilişkin özelliklerini aktarmaktan cinsel eğitime kadar,
♣ Çocuk ve genci ilgilendiren farklı konularda anne ve babalara ışık tutmak amacıyla hazırlanmıştır.

Anne-Baba Okulu bu gereksinimlerden hareket ederek birçok çağdaş ülkede uygulanmaktadır. Anne-Baba Okulu ile; geleceğe yön verecek çocuklarımızı; bilinçli, sağlıklı ve bilimsel bir yaklaşımla yetiştirmek ve hayata hazırlamak için gerekli bilgilerin, kuramsal bilgi sunumu, tartışma, anne-babaların deneyimlerinin paylaşımı, tutum değişikliğine yönelik alıştırmalar ve ödevlerle anne-babalara aktarılması hedeflenmektedir.

Ebeveyn danışmanlığı çocuk ve aile danışmanlığının ilkelerinin bütüncül bir yaklaşımla sizlere beceri kazandırma yönünde hazırlanmış olan bir programdır.